• Likwidacja szkód OC/AC
  • Rozliczenia bezgotówkowe
  • 509 649 333 ul. Chełmońskiego 260, Kraków
  • 502 485 082 ul. Balicka 117, Kraków

Likwidacja
szkody OC/AC

Powrót do listy wpisów

 

Wypadki chodzą po ludziach. To stwierdzenie bardzo dobrze oddaje obecną sytuację na drogach. Nie możemy się przed nimi w pełni zabezpieczyć, ponieważ, nawet podczas bezbłędnej jazdy, jesteśmy narażeni na stłuczkę z osobą nieprzestrzegającą przepisów. Stąd każdy kierowca zobowiązany jest do wykupienia polisy OC. Ma ona nas zabezpieczyć finansowo na wypadek stłuczki. Przyjrzyjmy się dziś kilku faktom dotyczącym wypłaty odszkodowania z OC sprawcy takiego wydarzenia.

W warsztatach Grupy Kocol możesz wykonać bezgotówkowe naprawy. Dowiedz się więcej o naszej ofercie Bezgotówkowych napraw powypadkowych Kraków.

Komu przysługuje odszkodowanie z OC sprawcy?

Ta forma ubezpieczenia obejmuje szkody powstałe w związku z ruchem pojazdu. Uwzględniane są tutaj zarówno mechaniczne uszkodzenia samochodu, jak i szkody związane z obrażeniami pasażerów lub kierowcy w czasie wypadku. Ubezpieczenie należy się nie tylko osobie prowadzącej pojazd, lecz także poszkodowanym pasażerom, potrąconemu pieszemu lub rowerzyście.

Szkody mogą być rozliczane na 2 sposoby:

  • w przypadku uszkodzeń rzeczowych, poszkodowany może domagać się pokrycia kosztów naprawy, a także opłat za wynajem samochodu zastępczego, zwrotu kosztów holowania pojazdu oraz naprawy uszkodzonych przedmiotów w trakcie kolizji,
  • przy uszkodzeniach osobowych, ubezpieczyciel może pokryć koszty leczenia poszkodowanych, opłaty za dojazd do szpitala, usługi rehabilitacyjne i renty.

Wariant kosztorysowy lub bezgotówkowy. Który wybrać?

Jednym ze sposobów rozliczenia odszkodowania jest wariant bezgotówkowy, zwany także serwisowym lub warsztatowym. Z punktu widzenia osoby poszkodowanej może wydawać się on znacznie prostszy – uszkodzony pojazd zostawiamy w wybranym warsztacie na określony czas, po czym odbieramy naprawione auto. Koszty pracy mechanika pokryje ubezpieczyciel, a rozliczenie odbywa się bez udziału osoby, która ucierpiała w wypadku.

Można również skorzystać z wariantu kosztorysowego, w którym decydujemy się na przyjęcie rekompensaty w formie gotówkowej. W tym przypadku trzeba zgłosić się do rzeczoznawcy, który wyceni zakres uszkodzeń i ustali wysokość świadczenia. Następnie środki te wypłacane są przez ubezpieczyciela na konto właściciela pojazdu.

Dodatkowe prawa osoby poszkodowanej

Podczas kolizji może również dojść do śmierci kierowcy lub pasażerów, którzy w niej uczestniczyli. W tym wypadku, ubezpieczyciel zobowiązany jest do wypłaty zadośćuczynienia za doznaną krzywdę dla najbliższych zmarłej osoby. Dodatkowo mogą oni starać się o zwrot kosztów pogrzebu z kasy ubezpieczenia oraz odszkodowanie w przypadku znacznego pogorszenia się sytuacji życiowej rodziny w wyniku śmierci jej członka.

Poszkodowany kierowca ma też prawo do ubiegania się o samochód zastępczy. Ubezpieczyciel jest wtedy zobowiązany do pokrycia opłat za korzystanie z takiego pojazdu. Wynajmowane auto powinno być jednak tej samej klasy co uszkodzony model, a okres jego użytkowania w stosunku do czasu naprawy nie powinien być zbyt długi.

Grupa Kocpol oferuje szeroką gamę aut zastępczych dostępnych na czas naprawy. Sprawdź najlepszą ofertę aut zastępczych z oc sprawcy Kraków