• Likwidacja szkód OC/AC
  • Rozliczenia bezgotówkowe
  • 509 649 333 ul. Chełmońskiego 260, Kraków
  • 502 485 082 ul. Balicka 117, Kraków

Likwidacja
szkody OC/AC

Powrót do listy wpisów

Każdemu z nas może przytrafić się wypadek komunikacyjny. Jednak nie tylko to zdarzenie powoduje sporo stresu. Równie stresujący może okazać się proces likwidacji szkody. Podczas wypadku przeważnie jesteśmy cali w emocjach i ciężko jest nam na początku myśleć logicznie. Dobrze jest jednak sobie zapamiętać najważniejsze informacje związane ze zgłaszaniem szkody. W poniższym artykule zajmiemy się tym ile masz czasu na zgłoszenie szkody z OC. Zapraszamy do lektury!

W warsztatach Grupy Kocol możesz wykonać bezgotówkowe naprawy. Dowiedz się więcej o naszej ofercie Bezgotówkowych napraw powypadkowych Kraków.

Ile jest czasu na zgłoszenie szkody z OC sprawcy?

Nie da się ukryć faktu, że wypadki na drodze zdarzają się bardzo często. Będąc kierowcą i stosując się do wszystkich przepisów ruchu drogowego i tak można wziąć udział w stłuczce czy kolizji. Będąc poszkodowanym można liczyć na wypłatę odszkodowania z OC sprawcy. Zanim jednak do tego dojdzie należy zapoznać się z procesem likwidacji szkody i dowiedzieć się ile czasu jest na zgłoszenie szkody.

Czas na zgłoszenie szkody – regulacje prawne

Dokładny czas na zgłoszenie szkody OC jest zdefiniowany w regulacjach prawnych. Według obowiązujących przepisów można to zrobić w dowolnym momencie, niekoniecznie bezpośrednio po wystąpieniu szkody. W przypadku szkody rzeczowej i na osobie, poszkodowany ma 3 lata na zgłoszenie szkody od momentu jej powstania i ustalenia kto jest sprawcą. Zgłoszenie szkody spowodowanej czynem niedozwolonym nie może nastąpić po upływie 10 lat od momentu zdarzenia, a szkoda spowodowana przestępstwem przedawnia się po 20 latach.

Co to jest: Bezsporna kwota odszkodowania

Ile czas masz na zgłoszenie szkody z ubezpieczenia OC sprawcy?

Aby mieć 100% pewność na temat tego, ile posiadamy czasu na zgłoszenie szkody z ubezpieczenia OC sprawcy warto skontaktować się z towarzystwem ubezpieczeniowym sprawcy wypadku. Ubezpieczyciel odpowie na wszystkie pytania związane z uzyskaniem odszkodowania i wszelkich terminów, których należy się trzymać.

Większość ubezpieczycieli skrupulatnie liczy potrzebny czas na zgłoszenie szkody. Pomimo terminów znajdujących się w przepisach, ubezpieczyciele zalecają, aby w przypadku kolizji zgłosić szkodę jak najszybciej. Wraz z upływem czasu dowody mogą mieć problem z rzetelnością.

Co zrobić kiedy termin na zgłoszenie szkody minął?

Wielu kierowców może się również zastanawiać co w przypadku, kiedy termin zgłoszenia szkody minął. Zgłoszenie szkody do ubezpieczyciela sprawcy po czasie wiąże się z wieloma problemami. W takiej sytuacji towarzystwa ubezpieczeniowe najczęściej decydują się na mniejszą wypłatę odszkodowania z polisy OC sprawcy. Oczywiście wiele zależy również od okoliczności, sytuacji czy rozmiaru szkody. Aby więc uniknąć zgłoszenia szkody po terminie, dobrze jest wykonać tą czynność jak najszybciej po wydarzeniu.

Jak wygląda zgłoszenie szkody?

Wbrew pozorom zgłoszenie szkody komunikacyjnej jest bardzo proste. Można to zrobić telefonicznie, e-mailowo, listownie, za pomocą strony internetowej czy formularza. Sposób zgłoszenia szkody i ustalenia dalszych czynności różni się w zależności od danego towarzystwa ubezpieczeniowego. Ubezpieczyciel może poprosić o ważne informacje, które warto sobie wcześniej przygotować, a mianowicie:

  • numer polisy OC sprawcy zdarzenia,
  • opis okoliczności zdarzenia,
  • marka pojazdu sprawcy i numer rejestracyjny,
  • oświadczenie sprawcy kolizji lub notatka policyjna.

Obowiązek zgłoszenia szkody ma osoba poszkodowana.

Należy również pamiętać o materiale dowodowym. Już na miejscu zdarzenia dobrze jest zebrać wszystkie najważniejsze informacje od sprawcy, a w przypadku wątpliwości zweryfikować je w bazie UFG.

Decyzja o wypłacie odszkodowania

Ubezpieczyciel sprawcy zdarzenia ma 7 dni na poinformowanie poszkodowanego o zarejestrowaniu szkody. Ponadto, ma on 30 dni na wypłatę odszkodowania od momentu zgłoszenia szkody. Okres ten może w wyjątkowych przypadkach ulec przedłużeniu.

Wybierz firmę, która zna się na likwidacji szkody i pomoże Ci uzyskać odszkodowanie!

W Kocpolu posiadamy wieloletnie doświadczenie z różnymi ubezpieczycielami. Przejmiemy na siebie odpowiedzialność rozwiązaniu problemów związanych z ubezpieczeniem i odszkodowaniem. Jesteśmy specjalistami od likwidacji szkód. Sprawdź sam na co nas stać. Wystarczy, że wypełnisz prosty formularz OC i dołączysz do niego zdjęcia szkody. My w ciągu 24 godzin rozpoczniemy w Twoim imieniu procedurę zgłaszania szkody!

Przeczytaj także:

Piaskowanie samochodu – co warto wiedzieć

Metody likwidacji szkód komunikacyjnych