• Likwidacja szkód OC/AC
  • Rozliczenia bezgotówkowe
  • 509 649 333 ul. Chełmońskiego 260, Kraków
  • 502 485 082 ul. Balicka 117, Kraków

Likwidacja
szkody OC/AC

Powrót do listy wpisów

Kosztorys naprawy samochodu, aby był efektywny, powinien być wykonany według określonych zasad. Musi być w nim zawarta bardzo rzetelna specyfikacja wykonanych działań naprawczych. Jest to niezwykle ważny dokument, gdyż to właśnie z niego będziemy w stanie dowiedzieć się, z jaką kwotą musimy się liczyć. 

Specyfikacja naprawy

Jako poszkodowani powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na formę sporządzania kosztorysu. Obliczanie kwot jest naprawdę ważne, gdyż to na ich podstawie firma ubezpieczeniowa będzie określała wielkość odszkodowania. W takiej wycenie musi się znaleźć:

  • Opis części, które muszą zostać naprawione oraz wymienione wraz z ich cenami. 
  • Wykaz rodzaju oraz liczby operacji potrzebnych do sfinalizowania naprawy.
  • Zestawienie jakości części (O, Q, P, Z) wraz z uwzględnieniem dostawcy oraz producenta. 

Te oznaczone literą „O” są serwisowe, oryginalne. Są one produkowane przez podwykonawców bądź koncern. Uznaje się je za rekomendowane. Elementy Q są najczęściej tymi, które mają takie same właściwości jak poprzednie, przy ich produkcji wykorzystuje się taką samą technologię, widnieje jednak na nich logo właściwego producenta. Możemy je zakupić w niezależnych sklepach czy hurtowniach. Części P są dość porównywalnej jakości, są alternatywną opcją. Ich jakość jest podobna do tych używanych w fabryce, nie dostarcza się ich jednak w ramach pierwszego montażu. Elementy Z to zamienniki, które nie są uwzględniane we wspomnianych powyżej kategoriach. 

Musimy także wziąć pod uwagę wykaz rodzaju, liczby oraz stawki roboczogodzin, jakie będą konieczne do wykonania naprawy: jednakowo blacharza, lakiernika czy samego mechanika. Ubezpieczyciel nie ma prawa nie uwzględnić dokładnej kalkulacji oraz tłumaczyć się tym, że korzystał z systemu komputerowego. Wszystkie punkty muszą być zawarte, aby specyfikacja była kompletna. 

Zaniżanie odszkodowań

Kosztorys, w którym nie znajdziemy wszystkich wymienionych elementów, może zostać uznany za zaniżony. W przypadku starych samochodów ubezpieczyciele dążą do wykazania szkody całkowitej i znacznego obniżenia odszkodowania. Kiedy mamy do czynienia z droższym pojazdem, firmy starają się obniżyć koszty naprawy. Aby uniknąć takich sytuacji, warto zgłosić się do przedsiębiorstwa, która zajmuje się wykupywaniem rekompensat komunikacyjnych i sprawdzić, czy nasze ubezpieczenie nie zostało źle wycenione. Oszczędzi nam to dodatkowych nerwów oraz kosztów.

Przeczytaj: Czy lakiernik jest niezbędny przy naprawach blacharskich?