• Likwidacja szkód OC/AC
  • Rozliczenia bezgotówkowe
  • 509 649 333 ul. Chełmońskiego 260, Kraków
  • 502 485 082 ul. Balicka 117, Kraków

Likwidacja
szkody OC/AC

Powrót do listy wpisów

Kupno samochodu używanego niesie za sobą pewne ryzyko. Nabywając pojazd z drugiej ręki, możemy nie znać jego prawdziwego stanu technicznego, a żądana kwota może być znacznie wyższa od rzeczywistej rynkowej wartości. Z tego powodu przed zakupem warto dokładnie sprawdzić oferowane auto, oraz skorzystać z usług specjalisty od wyceny. 

Sprawdzenie historii wypadkowej auta

Ważnym zagadnieniem jest sprawdzenie historii wypadkowej samochodu. Posiadając numer VIN, numer rejestracyjny, oraz datę pierwszej rejestracji, na darmowej stronie rządowej możemy uzyskać wiele ważnych informacji dotyczących pojazdu.

Znajdziemy tam między innymi dane odnośnie wersji i wyposażenia, aktualny stan badań technicznych i ubezpieczenia OC, liczbę właścicieli, czy ostatni odnotowany przebieg. Dowiemy się również, czy auto nie jest przedmiotem kradzieży, nie brało wcześniej udziału w wypadkach, nie zostało zgłoszone do złomowania lub nie było wykorzystywane jako pojazd taxi. Wiele z tych aspektów może mieć istotny wpływ na stan techniczny i ostateczną wartość samochodu.

Przegląd techniczny

Usługę przeglądu technicznego samochodu przed zakupem oferują zarówno standardowe, niezależne warsztaty, jak i ASO. Im droższe jest oferowane auto, tym lepszej jakości powinien być jego przegląd. Sprawdzenie kilkunastoletniego pojazdu o niewielkiej wartości można powierzyć nawet niedużemu, ale znającemu się na swojej pracy warsztatowi. Nowsze, drogie egzemplarze dobrze będzie oddać do autoryzowanego serwisu, specjalizującego się w danej marce.

Pośrednim, ale również dobrym wyjściem, będzie sprawdzenie samochodu na stacji diagnostycznej. Najlepiej samodzielnie wybrać punkt, w którym będzie przeprowadzana kontrola. Miejsca wskazywane przez sprzedawcę mogą mieć z góry „ustawiony” wynik przeglądu.

Profesjonalna wycena

Jeżeli pomimo wizyty w serwisie i sprawdzenia historii wypadkowej nadal mamy wątpliwości odnośnie stanu pojazdu i adekwatności jego ceny, warto skorzystać z usług specjalisty, zajmującego się wyceną samochodów.

W trakcie inspekcji sprawdzany jest zewnętrzny i wewnętrzny stan auta. Fachowe oko eksperta wychwyci takie niepokojące oznaki, jak ubytki i wgniecenia lakieru, poprawki blacharskie, istotne zniszczenia tapicerki czy ślady po wybuchu poduszek powietrznych. Zostanie przeprowadzony pomiar grubości lakieru, kontrola stanu ogumienia i szyb, a także sprawne działanie oświetlenia czy innych elementów wyposażenia. Specjalista sprawdzi także komorę silnika – stan płynów eksploatacyjnych i ewentualne widoczne wycieki.

Zazwyczaj przeprowadzana jest też jazda próbna, pozwalająca wychwycić pewne usterki podczas podróży. Stworzony przez eksperta raport może znacząco ułatwić decyzję o zakupie wybranego pojazdu.

Grupa Kocpol to profesjonalny warsztat blacharsko lakierniczy. Szukasz wsparcia w zakresie usuwania wgnieceń w Krakowie? Zapraszamy!