• Likwidacja szkód OC/AC
  • Rozliczenia bezgotówkowe
  • 509 649 333 ul. Chełmońskiego 260, Kraków
  • 502 485 082 ul. Balicka 117, Kraków

Likwidacja
szkody OC/AC

Powrót do listy wpisów

Letni sezon właśnie się rozpoczyna, czas więc wymienić opony! Choć dla wielu z nas to naturalny obowiązek, niektórzy kwestionują zasadność takiego kroku. Przecież nic się nie stanie, gdy będziemy nadal jeździć na zimowych oponach! Jednak czy na pewno tak jest?

Opony zimowe mają inną konstrukcję…

Część niedoświadczonych kierowców twierdzi, że oba typy ogumienia niewiele się od siebie różnią. Wychodząc z takiego założenia, faktycznie wymiana nie miałaby sensu. W rzeczywistości jednak ogumienie letnie ma inną budowę i funkcjonalność. Opony te często są przygotowane z twardszej mieszanki, która lepiej utrzymuje się na rozgrzanej powierzchni. Takie ogumienie ma inaczej wyprofilowany system rowków, którego zadaniem jest odprowadzenie wody i utrzymanie przyczepności podczas jazdy.

Zimowe opony są przygotowane z bardziej elastycznej substancji. Ich zadaniem jest utrzymanie jak największej powierzchni tarcia oraz częściowe dostosowanie kształtu do podłoża. Bieżnik opon musi skutecznie odprowadzać zanieczyszczenia drogowe, takie jak śnieg, czy błoto pośniegowe. Jednocześnie powierzchnia koła powinna w jak największym stopniu stykać się z podłożem. Opony zimowe zostały przygotowane z materiału, który wykazuje znaczną odporność na niskie temperatury. Jednocześnie przy dużej ilości ciepła łatwiej ulegają stwardnieniu i  szybciej się zużywają…

Wymień zimówki, dla swojego dobra!

Choć jazda na oponach zimowych w lecie oficjalnie nie została zakazana, w praktyce zaniechanie kroku może być nierozsądne. Takie ogumienie nie jest przystosowane do jazdy po rozgrzanych drogach i może powodować problemy z opanowaniem pojazdu. Rozgrzany do 60 stopni asfalt przyspiesza zużycie bieżnika, a miękka mieszanka opon często wywołuje uporczywy hałas w trakcie jazdy.

Ogumienie zimowe nie jest przystosowane do odprowadzania wody po deszczu. Kłopoty na mokrej nawierzchni dotyczą szczególnie osób, które lubią dynamiczny styl jazdy.  Badania pokazują, że jazda na zimowych oponach podczas lata znacznie wydłuża też drogę hamowania – w przypadku rozpędzonego do 100 km/h pojazdu będzie ona większa nawet o 16 metrów!

Letnie ogumienie obniży koszty…

Kierowcy mogą nie zdawać sobie sprawy z tego, że zimowe ogumienie przy wyższych temperaturach zwiększa zużycie paliwa. Wszystko przez zbyt duże tarcie, które wywołuje niedostosowany bieżnik. Ze względu na bardziej elastyczną budowę ogumienia, przylega ono do jezdni większą powierzchnią, przez co zużycie paliwa w trakcie jazdy może wzrosnąć.

Stosując letnie ogumienie, możemy więc ograniczyć konieczność wizyt na stacji paliw. Warto też podkreślić, że niewłaściwe użycie opon zimowych znacznie skraca ich okres przydatności. Regularna jazda przy wysokich temperaturach powoduje twardnienie bieżnika, który znacznie szybciej ulega ścieraniu. Wymiana opon pozwoli więc przedłużyć okres przydatności ogumienia i w ten sposób obniży koszty eksploatacji pojazdu.