• Likwidacja szkód OC/AC
  • Rozliczenia bezgotówkowe
  • 509 649 333 ul. Chełmońskiego 260, Kraków
  • 502 485 082 ul. Balicka 117, Kraków

Likwidacja
szkody OC/AC

Powrót do listy wpisów

Statystyki pokazują, że Polacy bardzo często odkupują samochody od zachodnich sąsiadów. Ze względu na wysokie ceny nowych pojazdów, kierowcy decydują się na starszy model, który również może służyć przez wiele lat. A wielu z nas postrzega samochody z Niemiec jako wyjątkowo zadbane modele. Przywiezienie takiego auta do Polski wiąże się jednak z licznymi obowiązkami, które musimy wykonać przed pierwszą jazdą…

Jakie formalności muszę spełnić po sprowadzeniu pojazdu?

Pierwszym krokiem jest opłacenie podatku akcyzowego. Musimy dopełnić tego obowiązku w ciągu 14 dni od daty sprowadzenia samochodu do kraju. W tym celu składamy w urzędzie skarbowym deklarację AKC-U/S i opłacamy podatek w wysokości 3,1% wartości samochodu (przy pojemności silnika do 2000 cm3) lub 18,6% wartości w przypadku aut z większym silnikiem.

Przed rejestracją musimy również  wykonać badanie techniczne. Najlepiej zlecić je na krajowej stacji, ponieważ testy przeprowadzone za granicą mogą być nieuznane przez urzędnika wydziału komunikacji. Jeśli sprowadzamy samochód spoza Unii Europejskiej, musimy również przetłumaczyć dowód rejestracyjny, kartę pojazdu oraz umowę kupna-sprzedaży na język polski. W przypadku aut pochodzących z Niemiec nie ma takiego obowiązku.

Rejestracja samochodu z Niemiec – o czym warto pamiętać?

Gdy początkowe formalności mamy załatwione, można przejść do rejestracji samochodu. Na ten krok mamy 30 dni od daty sprowadzenia pojazdu. Przed udaniem się do starostwa musimy skompletować niezbędne dokumenty, czyli:

  • dowód rejestracyjny i kartę pojazdu (jeśli samochód je posiada),
  • przetłumaczoną lub oryginalną umowę kupna-sprzedaży,
  • zaświadczenie o przebytym badaniu technicznym samochodu,
  • dowód opłacenia akcyzy,
  • potwierdzenie o wyrejestrowaniu samochodu w Niemczech,
  • tablice rejestracyjne – w przypadku gdy pojazd przyjechał na własnych kołach.

Oprócz tych dokumentów zabieramy ze sobą wypełniony wniosek o rejestrację pojazdu oraz dowód osobisty. Rejestracja wiąże się również z kosztem około 200-300 zł, który musimy opłacić w starostwie. Początkowo otrzymamy dowód tymczasowy, a oryginalny dokument będzie do odbioru po dwóch tygodniach od daty rejestracji.

Kiedy kupić ubezpieczenie?

Samochody zza granicy najczęściej trafiają do nas bez żadnego ubezpieczenia. Dlatego musimy nabyć nową polisę OC w dniu rejestracji. Możemy to zrobić zaraz po wizycie w starostwie, gdy wszystkie informacje dotyczące naszego samochodu znajdą się w państwowej bazie.

Zwlekanie z kupnem polisy ubezpieczeniowej grozi surową karą. UFG za brak ubezpieczenia może zażądać nawet kilka tysięcy złotych grzywny. Dlatego obowiązek wykupienia polisy warto zrealizować od razu. W ten sposób możemy wsiąść do samochodu i rozpocząć bezpieczną jazdę niemal natychmiast po zarejestrowaniu.