• Likwidacja szkód OC/AC
  • Rozliczenia bezgotówkowe
  • 509 649 333 ul. Chełmońskiego 260, Kraków
  • 502 485 082 ul. Balicka 117, Kraków

Likwidacja
szkody OC/AC

Powrót do listy wpisów

Sezon zimowy powoli dobiega końca. Dla naszych pojazdów jest to świetna nowina, ponieważ chłodne miesiące z pewnością dały im w kość. Przed rozpoczęciem wiosny, warto przeprowadzić kilka zabiegów konserwatorskich, które pomogą ocenić stan samochodów. Na co szczególnie zwrócić uwagę?

Przede wszystkim warto dokładnie wyczyścić pojazd

W trakcie zimy regularne czyszczenie może być niemożliwe. Dlatego po zwiększeniu temperatur dobrze jest wykonać szczegółowe czyszczenie zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz pojazdu.

Jeśli chodzi o karoserię, tutaj przede wszystkim należy usunąć wszelkie resztki błota i soli drogowej. Można wyczyścić pojazd na myjni, lub zastosować ręczne metody, które ułatwią dojście do wszelkich zakamarków. Podczas mycia warto sprawdzić ogólny stan karoserii, a w szczególności progów pojazdu oraz nadkoli – to w tych miejscach sól i wilgoć wywołują największe szkody. Po sezonie można także wyczyścić spód samochodu i sprawdzić stan poszczególnych elementów.

Nie należy zapomnieć również o wnętrzu. Przy ciepłej pogodzie warto je przewietrzyć i odkurzyć. Zwracamy także uwagę na stan dywaników – jeśli w sezonie zimowym wykorzystujemy warianty materiałowe, być może trzeba je będzie wyprać. Nie zapominamy także o tapicerce – po zimie warto wyczyścić ją z użyciem łagodnych detergentów.

Kiedy można wymienić opony?

Z zamianą ogumienia z pewnością nie należy się spieszyć. W lutym warto pozostać przy zimowych oponach, a marcowa i kwietniowa pogoda może być nadal kapryśna. Warto zatem dostosować termin wymiany do warunków atmosferycznych.

Eksperci zalecają przeprowadzenie czynności wtedy, gdy temperatura na dłużej utrzyma się powyżej 7 stopni Celsjusza. Wcześniej warto prowadzić samochód na zimowych oponach. Nie warto jednak zbyt długo powstrzymywać się przed wymianą. Ogumienie zimowe źle znosi jazdę przy wysokich temperaturach, w których powierzchnia bieżnika może szybko stwardnieć.

Zadbaj także o klimatyzację samochodu

Przed ciepłym sezonem warto także zweryfikować ten przydatny układ. Przy upalnym dniu to nieocenione wsparcie podczas podróżowania. Dlatego już po sezonie zimowym warto skontrolować podstawowe elementy klimatyzacji i dokonać niezbędnych napraw.

Kontrolę rozpoczynamy od filtra. To na jego powierzchni często osadzają się bakterie i mikroorganizmy, które zakłócają pracę systemu. Jeśli po włączeniu klimatyzacji wyczujesz nieprzyjemny zapach, prawdopodobnie potrzebna będzie wymiana filtra. Podczas badania warto przyjrzeć się również szczelności układu. Czynnik chłodniczy nie jest tani, dlatego wszelkie przecieki mogą generować dodatkowe koszty i obniżać wydajność systemu.