• Likwidacja szkód OC/AC
  • Rozliczenia bezgotówkowe
  • 509 649 333 ul. Chełmońskiego 260, Kraków
  • 502 485 082 ul. Balicka 117, Kraków

Likwidacja
szkody OC/AC

Powrót do listy wpisów

 

Bezpieczeństwo podczas jazdy jest kwestią nadrzędną. Chyba nikt z nas nie chciałby być świadkiem wypadku lub kolizji drogowej. Takie wydarzenie może wiązać się z poważnym uszczerbkiem zdrowia, utratą życia oraz problemami związanymi z naprawą zniszczonego pojazdu. Bardzo często uczestnicy zdarzeń drogowych muszą zapłacić również wyższą składkę za ubezpieczenia OC. O jak wysokiej podwyżce tu mowa?

W warsztatach Grupy Kocol możesz wykonać bezgotówkowe naprawy. Dowiedz się więcej o naszej ofercie Bezgotówkowych napraw powypadkowych Kraków.

Dlaczego składka OC po kolizji ulega zwiększeniu?

Firmy ubezpieczeniowe z założenia mają pomóc kierowcom, którzy byli świadkami zdarzeń drogowych. Mowa tu między innymi o zwrocie kosztów napraw samochodu, czy wypłaty zadośćuczynienia dla poszkodowanej osoby. Gdy jednak osoba ubezpieczona stała się sprawcą wypadku, musi liczyć się ze wzrostem opłat za wykupioną polisę. Towarzystwa ubezpieczeniowe chcą w ten sposób zniechęcić do korzystania z usług osoby, które potencjalnie mogą spowodować kolejny wypadek.

Wzrost wysokości opłat za polisę może mieć również praktyczny aspekt. Firma ubezpieczeniowa po wypadku musiała ponieść koszty napraw poszkodowanego kierowcy. Podwyżka OC może nie pokryje całości wydanej kwoty, lecz da sprawcy wypadku sporo do myślenia. Być może taka osoba będzie uważniej jeździć i nie dojdzie już do kolejnego wypadku.

Czy da się oszacować wysokość zwiększenia składki?

Wszystkie towarzystwa ubezpieczeniowe mają własny system wyznaczania wysokości opłat za wykupienie polisy. Podczas ustalania optymalnej kwoty brane są pod uwagę liczne parametry, takie jak:

  • wiek właściciela samochodu,
  • doświadczenie kierowcy, uwzględniające czas posiadania prawa jazdy oraz dotychczasową historię działań,
  • obecność lub brak wypadków w przeszłości,
  • wiek i stan ubezpieczonego samochodu.

Każdy kierowca otrzymuje spersonalizowaną ofertę polisy, której zasady ustalane są przez towarzystwo. Firma może więc samodzielnie uchwalić reguły zwiększania opłat za ubezpieczenie po wypadku. Dlatego nie da się precyzyjnie ustalić, jaka to będzie kwota. Rozbieżności są bardzo duże – w niektórych firmach trzeba liczyć się z kilkudziesięcioprocentowym wzrostem cen, z kolei inne życzą sobie stawkę nawet dwu lub trzykrotnie przewyższającą dotychczasową opłatę.

Sprawdź:

ile masz czasu na zgłoszenie szkody z OC sprawcy

ile kosztuje pomoc drogowa

Lepiej zapobiegać niż… płacić więcej!

Trzeba podkreślić jeszcze jedno – towarzystwo ubezpieczeniowe może zastosować podwyżkę wobec kierowcy, który był sprawcą wypadku. Osoby poszkodowane w wyniku kolizji drogowej nie powinny obawiać się podniesienia wysokości składki. Jednak mimo to, warto zrobić wszystko, by takich sytuacji uniknąć, czyli po prostu jeździć zgodnie z przepisami.

Dopasowanie prędkości do warunków na drodze czy zachowanie ostrożności w trakcie wykonywania manewrów ma kluczowe znaczenie w kontekście bezpieczeństwa. Brawurowa jazda może skończyć się uszczerbkiem na zdrowiu, śmiercią i wysokimi kosztami materialnymi. Dlatego lepiej unikać takich sytuacji.

Sprawdź co możemy zaoferować: 

Bezproblemowa likwidacja szkód Kraków

Warsztat blacharski Kraków

Warsztat lakierniczy Kraków

Całodobowa pomoc drogowa i holowanie

 

Lokalizacje