• Likwidacja szkód OC/AC
  • Rozliczenia bezgotówkowe
  • 509 649 333 ul. Chełmońskiego 260, Kraków
  • 502 485 082 ul. Balicka 117, Kraków

Likwidacja
szkody OC/AC

Powrót do listy wpisów

 

Podczas prowadzenia pojazdu, pomoc drogowa może stać się konieczna. Wypadki chodzą po ludziach, a i pojazdy mogą odmówić posłuszeństwa w czasie eksploatacji. Wtedy wsparcie drogowe i holowanie może okazać się konieczne. Wśród kierowców panuje jednak przekonanie, że takie usługi kosztują dużo pieniędzy. Czy naprawdę tak jest?

W warsztatach Grupy Kocol możesz wykonać bezgotówkowe naprawy. Dowiedz się więcej o naszej ofercie Bezgotówkowych napraw powypadkowych Kraków.

W przypadku wypadku zapłacisz najmniej

Kolizje drogowe oraz wypadki obsługiwane są przez ubezpieczyciela. Oznacza to, że kierowca będący poszkodowanym takiego zdarzenia nie zapłaci nic za pracę pomocy drogowej oraz holowanie pojazdu do warsztatu samochodowego. Wszystkie te opłaty pokrywa ubezpieczyciel sprawcy wypadku. Jest on także odpowiedzialny za fundusze na naprawę pojazdu ofiary zdarzenia.

Warto zaznaczyć, że w przypadku posiadania jedynie polisy OC, zasada zerowych kosztów obsługi pomocy drogowej dotyczy jedynie poszkodowanych. Osoba, która spowodowała wypadek może liczyć na wparcie ubezpieczyciela na podstawie zawartej polisy AC, w której zakres wchodzi także transport uszkodzonego samochodu do warsztatu.

Od czego zależy cena lawety?

Koszty pomocy drogowej rozliczane są w dwojaki sposób. Pierwszy z nich ustala ceny na podstawie przebytych kilometrów. W tym przypadku transport uszkodzonego pojazdu na obszarze danego miasta będzie znacznie tańszy od przewozu maszyny na znacznie dłuższą odległość.

Innym sposobem rozliczania jest wycenianie samej usługi. Tego typu metodę stosują zwykle firmy działające w obrębie konkretnego miasta. W takim przypadku stawka może ulec zwiększeniu przy bardziej skomplikowanej akcji przewozowej. Czasem do rozliczania usług stosuje się także godziny wykorzystania pomocy drogowej, czyli wynajem lawety.

Dowiedź się więcej:

Ile wzrośnie składka OC po kolizji?

Ile masz czasu na zgłoszenie szkody z OC sprawcy?

Metody likwidacji szkód komunikacyjnych 

Istnieje również szereg innych czynników wpływających na koszty, do których należą:

  • czas zamówienia lawety – czy jest to dzień powszedni, czy weekendowy,
  • duża lub mniejsza konkurencja,
  • renoma firmy świadczącej pomoc drogową,
  • region, w którym zgłaszamy się po pomoc.

Jaki może być faktyczny koszt holowania?

W przypadku rozliczania usług poprzez przeliczania na kilometry zwykle stosowane są ujednolicone stawki. Za 1 kilometr holowania, trzeba zapłacić od 2,5 do 3,5 złotych. Kwota ta może ulec zwiększeniu w przypadku holowania większych pojazdów. Pomoc drogowa obsługuje również maszyny budowlane – wtedy trzeba liczyć się z wyższym kosztem, około 5 zł/km.

Firma usługowa może także wykorzystać opłatę za całą usługę na terenie miasta. W takim wypadku, holowanie samochodu osobowego wyniesie 200-300 zł. Warto zaznaczyć, że jest to jedynie opłata za przewóz uszkodzonego auta. Klient musi się liczyć również z dodatkowymi kosztami, do których może należeć wyciąganie pojazdu spoza pasa ruchu. 

Sprawdź co możemy zaoferować: 

Bezproblemowa likwidacja szkód Kraków

Warsztat blacharski Kraków

Warsztat lakierniczy Kraków

Całodobowa pomoc drogowa i holowanie