• Likwidacja szkód OC/AC
  • Rozliczenia bezgotówkowe
  • 509 649 333 ul. Chełmońskiego 260, Kraków
  • 502 485 082 ul. Balicka 117, Kraków

Likwidacja
szkody OC/AC

Powrót do listy wpisów

 

Każdy właściciel pojazdu pragnie utrzymać nienaruszony stan karoserii jak najdłużej. Jednak elementy przygotowane z cienkiej, choć stosunkowo wytrzymałej blachy mogą łatwo ulec uszkodzeniu. Niekiedy problem przychodzi z przysłowiowej „góry” w postaci gradzin powodujących liczne wgniecenia w karoserii. Niestety, anomalne zjawiska pogodowe pojawiają się u nas coraz częściej, trzeba więc liczyć się z możliwością wystąpienia kłopotów. Usunięcie nieestetycznych wgniotek nie jest jednak takie trudne…

W warsztatach Grupy Kocol możesz wykonać bezgotówkowe naprawy. Dowiedz się więcej o naszej ofercie Bezgotówkowych napraw powypadkowych Kraków.

Jakie są tradycyjne metody usuwania wgnieceń?

Efekty gradobicia zawsze można zniwelować z wykorzystaniem tradycyjnych metod. Po wstępnym wyrównaniu poszczególnych wad i wgnieceń uzupełnia się ubytki za pomocą szpachli i następnie lakieruje uszkodzony obszar. Warto tutaj pamiętać o odpowiednim doborze kodu koloru – pomylenie odcienia barwy może wiązać się z niekorzystnym efektem estetycznym.

Szpachlowanie i lakierowanie nie jest wskazane jednak w przypadku, gdy planujemy w przyszłości sprzedaż pojazdu. Takie prace mogą zniechęcać potencjalnych klientów do zakupu pojazdu. Uszkodzenia po gradobiciu można usuwać znacznie prostszymi sposobami…

Technika PDR – czy jest bezpieczna?

Niekorzystne efekty gradobicia mogą być bardzo zróżnicowane. Na szczęście, wciąż stosunkowo rzadko dochodzi u nas do poważnych uszkodzeń związanych z uderzaniem fragmentów lodu o sporych rozmiarach. Nie zawsze więc powstałe wgniecenia wymagają wizyty w warsztacie blacharsko-lakierniczym. W przypadku, gdy nie doszło do naruszenia powłoki lakierniczej, można je usunąć w sposób bezinwazyjny.

Do tego wykorzystuje się nowoczesne techniki, do których należy technika PDR. Polega ona na mechanicznym wyciąganiu lub wypychaniu powstałych wgnieceń w dwojaki sposób:

  • poprzez wypychanie nierówności przy użyciu specjalnych dźwigni wprowadzanej pod uszkodzony element,
  • stosując wyciąganie wgnieceń metodą na klej. Polega ona na aplikacji specjalnego kleju na uszkodzone miejsce, a następnie z pomocą przymocowanego do niego kołka usuwane jest zniekształcenie blachy. 

Ile kosztują takie prace?

Opłaty związane z profesjonalnym wyciąganiem wgnieceń po gradobiciu są przede wszystkim zależne od skali ich występowania. Zwykle mechanicy życzą sobie około 50 zł za usunięcie pojedynczej wgniotki. Przy założeniu, że na samochodzie powstało ich około 10 jest to więc koszt około 500 złotych.

Kwota jednak silnie zależy od konkretnego przypadku, a także technik stosowanych w warsztacie. Gdy istnieje możliwość użycia metod PDR opłaty mogą zostać zmniejszone nawet o połowę. Nie wszystkie wgniotki będą również wymagać zaawansowanych metod, przy wyciąganiu niektórych wystarczą proste narzędzia i kilka zręcznych ruchów mechanika.

Grupa Kocpol to profesjonalny warsztat blacharsko lakierniczy. Szukasz wsparcia w zakresie usuwania wgnieceń w Krakowie? Zapraszamy!