• Likwidacja szkód OC/AC
  • Rozliczenia bezgotówkowe
  • 509 649 333 ul. Chełmońskiego 260, Kraków
  • 502 485 082 ul. Balicka 117, Kraków

Likwidacja
szkody OC/AC

Powrót do listy wpisów

Czy jeśli kolega lub koleżanka polecą nam dane towarzystwo ubezpieczeniowe ze względu na niską cenę ich polisy OC, to w naszym przypadku też tak będzie? Na wysokość składki składa się wiele czynników. Od czego zależy to, ile zapłacimy, oraz jakiej kwoty powinniśmy się spodziewać? Czy można wpłynąć na jej obniżenie? Wiele osób stawia sobie te i inne pytania.

Ile kosztuje polisa OC?

Zgodnie z prawem każdy samochód zarejestrowany na terenie Polski musi posiadać ważne OC. Bez względu na to, czy auto jest używane, czy nie. Zakres podstawowej ochrony we wszystkich towarzystwach jest identyczny, ponieważ regulują to normy prawne,. Jedyne czym się mogą różnić, to cena.

Według przeprowadzonych badań, w czerwcu średnia składka za polisę wyniosła ok. 850zł, ale ze względu na to, że jest to tylko średnia, to składka dla każdego klienta była inna – zarówno wyższa jak i niższa. Do najniższych można zaliczyć te, które wahają się w okolicy 300zł, natomiast najwyższe zazwyczaj płacone są przez młodych kierowców i ze względu na to mogą przewyższać tę kwotę nawet 10-krotnie.

Jakie czynniki wpływają na wysokość składki OC?

Co wpływa na to, że w jednym towarzystwie za polisę na ten sam samochód i tego samego właściciela płacimy połowę kwoty, którą proponuje inne towarzystwo? Każdy ubezpieczyciel ma prawo do brania pod uwagę różnych czynników, a w dodatku może on nadawać im wagę, co sprawia, że koszt ubezpieczenia w zależności od firmy odbiega od siebie. Oczywiście są także elementy, które dla każdego towarzystwa ubezpieczeniowego są tak samo istotne.

Parametry samochodu

Na cenę OC mogą mieć wpływ rok produkcji, dzięki któremu można określić m.in. stan techniczny samochodu. Dodatkowo pojemność silnika, na podstawie której szacowana jest przypuszczalna prędkość, z jaką może poruszać się auto, a z kolei ta cecha pozwala na określenie zagrożenia wystąpienia wypadku i jego skutków. Ponadto ważna jest także marka i model pojazdu, ponieważ na jej podstawie firmy ustalają częstotliwość stłuczek, w których biorą udział dane pojazdy.

Charakterystyka ubezpieczającego

Zasada jest dosyć prosta – im właściciel pojazdu posiada krócej prawo jazdy i jest młodszy, tym wysokość składki będzie większa. Natomiast nie jest to sytuacja wieczna, ponieważ wraz z każdym rokiem posiadania dokumentów uprawniających do jazdy i bezszkodowym korzystaniem z pojazdu rosną zniżki, a maleją podwyżki.