• Likwidacja szkód OC/AC
  • Rozliczenia bezgotówkowe
  • 509 649 333 ul. Chełmońskiego 260, Kraków
  • 502 485 082 ul. Balicka 117, Kraków

Likwidacja
szkody OC/AC

Powrót do listy wpisów

Używane samochody wciąż cieszą się ogromną popularnością. Niestety często słyszy się o nieuczciwych praktykach, jakich dopuszczają się niektórzy sprzedawcy. Warto więc na oględziny udać się z zaufaną osobą, która będzie w stanie trafnie ocenić, czy oferowany pojazd jest zgodny z opisem. Możesz też sprawdzić na własną rękę jego historię oraz podjąć odpowiednie kroki, tak aby Twój zakup był w pełni bezpieczny i nie był obciążony ryzykiem. 

Sprawdź przeszłość 

W pierwszej kolejności zastanawiając się nad zakupem konkretnego pojazdu, dokładnie prześledź jego wcześniejsze wypadki. Taka historia to nic innego jak informacje przechowywane w bazach danych, które dostępne są dla każdego. Znajdują się tam szczegółowe informacje techniczne oraz zdarzenia drogowe z udziałem auta. Wystarczy poznać numer VIN samochodu, który można pozyskać z dowodu rejestracyjnego oraz z nadwozia.

Gdzie znaleźć historię pojazdu na własną rękę?

Każdy może ją sprawdzić. Istotne jest jedynie posiadanie numeru VIN. Informacje dostępne są na rządowej stronie (https://historiapojazdu.gov.pl/) oraz w różnego rodzaju serwisach internetowych, które specjalizują się w poszukiwaniu danych związanych z konkretnymi autami.

Co jeszcze możesz zrobić?

Decydując się na zakup używanego samochodu, sprawdź:

  • wszystko co związane z silnikiem

Odpal pojazd na zimnym silniku, dzięki czemu będziesz mógł zaobserwować wszystkie niepokojące objawy. To co powinno zwrócić Twoją szczególną uwagę to fakt hałasowania lub wydobywania się charakterystycznego dymu o czarnej lub niebieskiej barwie. Sprawdź też, czy nie wycieka olej. Pamiętaj, że zbyt czysty silnik może świadczyć o tym, iż sprzedający chce coś przed Tobą ukryć. 

  • układ napędowy

Skręć kierownicę do końca i rusz delikatnie, jeśli usłyszysz jakikolwiek niepokojący dźwięk, oznacza to, że najprawdopodobniej niesprawne są przeguby i będzie trzeba je wymienić. Zaciągnij też hamulec ręczny i wrzuć drugi bieg. Puść wówczas sprzęgło i sprawdź, czy samochód zgaśnie. Jeśli nie – sprzęgło również będzie wymagać wymiany. Podczas jazdy testowej zwróć też szczególną uwagę na płynność zmiany biegów.

  • układ hamulcowy

Aby skutecznie go sprawdzić, należy zweryfikować ilość płynu w zbiorniczku. Jeśli jest go bardzo niewiele, oznacza to, iż wkrótce konieczna będzie wymiana klocków i tarcz. Twoją uwagę powinna zwrócić również sytuacja, kiedy płynu będzie zbyt wiele. Sprzedawca może chcieć w ten sposób uśpić Twoją czujność. Dla pewności możesz też zdjąć koło i zweryfikować grubość klocków.