• Likwidacja szkód OC/AC
  • Rozliczenia bezgotówkowe
  • 509 649 333 ul. Chełmońskiego 260, Kraków
  • 502 485 082 ul. Balicka 117, Kraków

Likwidacja
szkody OC/AC

Powrót do listy wpisów

Nie każdy może sobie pozwolić na zakup nowego samochodu. Czasem jednak wcale nie musimy decydować się na taki krok. Wielu przedsiębiorców i osób prywatnych korzysta z leasingu lub wynajmu długoterminowego. Obie formy nieco się od siebie różnią, dlatego dziś sprawdzimy, która z nich jest bardziej opłacalna…

Jakie są koszty najmu i leasingu?

Pod względem wysokości miesięcznej opłaty, leasing wydaje się korzystniejszym rozwiązaniem. W zależności od długości trwania umowy oraz wkładu początkowego można ustawić indywidualną kwotę, która będzie najlepsza dla naszego budżetu. Trzeba też pamiętać, że w ramach regulowanych rat spłacana jest wartość samochodu i marża, co po okresie leasingu umożliwi wykupienie pojazdu po znacznie korzystniejszej cenie.

Ceny wynajmu długoterminowego mogą być znacznie wyższe. W tym przypadku płacimy jedynie za użytkowanie pojazdu, do którego doliczana jest marża wynajmującego. Dodatkowo miesięczna opłata obejmuje koszty ubezpieczenia, wymianę opon oraz naprawy gwarancyjne. Wszystkie te czynniki powiększają miesięczną ratę.

Różnic jest więcej

Leasing pojazdu daje nam większe pole manewru. Za zgodą właściciela, możemy upiększać i tuningować pojazd, np. dodając instalację LPG. W przypadku wynajmu długoterminowego nie mamy takiej możliwości i musimy dbać o to, by samochód był w nienagannym stanie przez cały czas.

Wynajmując auto powinniśmy się również liczyć z limitem kilometrów. Jego przekroczenie wiąże się z przykrymi konsekwencjami. W tym przypadku nie musimy też martwić się o naprawy i przeglądy samochodu – wszystkie te obowiązki leżą po stronie właściciela pojazdu. Leasing najczęściej nie obejmuje takich udogodnień, a osoba, która z niego korzysta musi wykonać je samodzielnie.

Różnice występują też w długości trwania umowy. W przypadku leasingu występuje minimalny czas najmu, który wynosi 24 miesiące. Może on trwać nawet 7 lat, a po upłynięciu tego okresu użytkownik samochodu jest zobowiązany do jego wykupienia. Wynajem długoterminowy wynosi najczęściej 2-4 lat i po ukończeniu umowy pojazd trafia z powrotem do właściciela.

Leasing czy wynajem? Co bardziej się opłaca?

Wszystko zależy od tego, co chcemy zrobić z pojazdem. Jeśli uwzględniamy opcję późniejszego zakupu auta po korzystnej cenie, warto postawić na leasing. W ten sposób możemy już teraz poruszać się samochodem, który stanie się później naszą własnością.

Jeśli chcemy jeździć nowoczesnym pojazdem i nie martwić się o formalności oraz koszty eksploatacji, warto postawić na wynajem długoterminowy. Choć to droższy sposób, jest bardziej wygodny i umożliwi korzystanie z samochodu bez ponoszenia dodatkowych kosztów.