• Likwidacja szkód OC/AC
  • Rozliczenia bezgotówkowe
  • 509 649 333 ul. Chełmońskiego 260, Kraków
  • 502 485 082 ul. Balicka 117, Kraków

Likwidacja
szkody OC/AC

Powrót do listy wpisów

Przy zakupie nowego pojazdu, jego lakier jest nieskazitelnie czysty i doskonale odbija światło. Jednak z biegiem czasu na powłoce coraz częściej pojawiają się nowe defekty. Niewielkie zarysowania oraz odpryski mogą zmniejszyć walory estetyczne samochodu, zwłaszcza jeśli na powierzchni będzie ich wiele. Jak sobie z tym radzić? Można auto odmalować lub wypolerować, co wydaje się bardziej atrakcyjnym rozwiązaniem…

Polerowanie zastąpi lakierowanie?

Faktycznie, samo oczyszczenie matowej karoserii może przynieść satysfakcjonujące efekty, jednak nie w każdym przypadku. Polerowanie jest pomocne przy zarysowaniach płytkich, które nie przebijają bezbarwnej, zewnętrznej powłoki lakierniczej. To ona będzie ścierana w trakcie procesu, przez co defekty, które znajdują się w obrębie warstwy w naturalny sposób znikną. Głębsze zarysowania będą wymagać korekty lakierniczej.

Dlaczego jest to tak istotne? W grę wchodzą koszty… Całkowite lakierowanie samochodu może stanowić wydatek nawet kilku tysięcy złotych. To również zadanie czasochłonne, oraz wymagające sporej wprawy. Polerowanie samochodu jest znacznie prostsze i można je przeprowadzić także w domowym zaciszu, choć potrzeba do tego odpowiednich umiejętności oraz akcesoriów polerskich.

Kiedy polerowanie się sprawdzi?

To rozwiązanie stosowane do niwelowania niewielkich ubytków w zewnętrznej powłoce lakieru. W małej ilości zwykle są one prawie niewidoczne dla ludzkiego oka, jednak przy dużym zagęszczeniu wywołują efekt matowienia. 

Polerowanie pozwala zneutralizować:

  • mikropęknięcia, drobne rysy i odpryski,
  • swirle – koliste rysy, najwyraźniej widoczne w intensywnym słońcu,
  • oksydację lakieru – czyli jego zmatowienie
  • hologramy i defekty powstałe w wyniku nieprawidłowego wcześniejszego polerowania.

Stosując polerowanie da się usunąć również morkę. To defekt lakierniczy, który z wyglądu przypomina skórkę pomarańczy. Jej wyczyszczenie przy pomocy systemu polerskiego nie jest jednak proste i wymaga wcześniejszego przetarcia powierzchni papierem ściernym.

Czy to bezpieczne dla lakieru?

Sam proces polerowania nie wpłynie negatywne na strukturę powłoki. Odpowiednio przeprowadzony zabieg jedynie w nieznacznym stopniu zetrze lakier bezbarwny, co nie przełoży się na obniżenie jakości całej warstwy. Warto jednak podkreślić, że polerowanie samochodu nie jest prostym zabiegiem, a osoby niedoświadczone mogą sobie z tym zadaniem nie poradzić.

Nie w każdym przypadku polerowanie będzie potrzebne! Wystarczy odpowiednio dbać o pojazd, stosując kilka porad:

  • należy unikać myjni szczotkowych,
  • podczas czyszczenia dobrze jest w pierwszej kolejności spłukać lekkie zabrudzenia, lub zastosować aktywną pianę,
  • nie warto ignorować zabrudzeń pojazdu przez długi czas,
  • po wyczyszczeniu pojazdu warto go regularnie woskować.