• Likwidacja szkód OC/AC
  • Rozliczenia bezgotówkowe
  • 509 649 333 ul. Chełmońskiego 260, Kraków
  • 502 485 082 ul. Balicka 117, Kraków

Likwidacja
szkody OC/AC

Powrót do listy wpisów

 

Samochód jak każda maszyna może odmówić posłuszeństwa. Często serwisowanie trwa dłuższy czas, przez co musimy szukać zastępczego środka komunikacji. Dojazdy do pracy, szkoły czy na zakupy mogą stać się znacznie trudniejsze, jeśli dotychczas to samochód odpowiadał za nasz transport. W takich sytuacjach można zdecydować się na wypożyczenie pojazdu. Trzeba tylko wybrać takie usługi w odpowiedzialny sposób…

Ile mogę przejechać? Dzienne limity szczególnie istotne

Przy wynajmie samochodu, warto sprawdzić ilość kilometrów, które kierowca może przejechać wykorzystując pojazd. Taki zapis powinien znajdować się w umowie zawieranej na początku. Jest to istotny parametr, ponieważ po przekroczeniu limitu, kierowca będzie musiał uiścić dodatkowe opłaty.

Warto tutaj dodać, że nie wszystkie firmy udostępniające samochody rozliczają się na podstawie przejechanych kilometrów. Część przedsiębiorstw umożliwia krótkoterminowe wypożyczenie pojazdu bez ograniczeń kilometrowych. Zwykle dotyczy to umów najmu na czas maksymalnie do jednego miesiąca.

Sprawdź stan przed pożyczeniem

Przed wynajmem samochodu, sporządzany jest tzw. protokół odbioru pojazdu. Klient może w tym momencie dokładnie sprawdzić stan udostępnianej maszyny i zgłosić wszystkie ewentualne mankamenty. Warto takie oględziny wykonać bardzo dokładnie i zaznaczyć wszystkie, nawet najmniejsze rysy, zadrapania czy inne widoczne problemy.

Przeoczenie niektórych usterek może być problematyczne przy odbiorze pojazdu przez dostawcę. Może on potraktować niezgłoszone wady pojazdu jako szkody powstałe w czasie naszej eksploatacji i obciążyć klienta kosztami ich naprawy. Protokół jest więc bardzo pomocnym dokumentem, na podstawie którego można ustrzec się dodatkowych kosztów pożyczania pojazdu.

Na co jeszcze zwrócić uwagę podczas wynajmu auta?

Przed wypożyczeniem, warto dokładnie przestudiować umowę najmu i rozwiać wszelkie niejasności, które napotkamy podczas czytania. Dzięki temu wiadomo będzie, w jakich sytuacjach przedsiębiorstwo może zażądać dodatkowych opłat, czy pokrycia kosztów naprawy.

Dobrze jest sprawdzić również, czy przed oddaniem pojazdu, należy go dokładnie wyczyścić. Niektóre firmy będą wymagać dopłaty za konieczność odkurzenia czy umycia tapicerki po użytkowaniu przez klienta. Ważne jest również miejsce odbioru – wypożyczalnie pojazdów mogą zażądać wyższej stawki przy odbiorze w bardziej oddalonych od bazy lokalizacjach.

Przed wynajmem samochodu, należy pamiętać również o środkach na kaucję. Oczywiście jej kwota przy bezproblemowym użytkowaniu w całości wraca do klienta, należy jednak liczyć się z koniecznością uiszczenia takiej opłaty. Zwykle w profesjonalnych wypożyczalniach jest ona jednak pobierana wyłącznie od osób bez polskiego obywatelstwa.

Grupa Kocpol oferuje szeroką gamę aut zastępczych dostępnych na czas naprawy. Sprawdź najlepszą ofertę aut zastępczych z oc sprawcy Kraków