• Likwidacja szkód OC/AC
  • Rozliczenia bezgotówkowe
  • 509 649 333 ul. Chełmońskiego 260, Kraków
  • 502 485 082 ul. Balicka 117, Kraków

Likwidacja
szkody OC/AC

Powrót do listy wpisów

 

Wypadki chodzą po ludziach i choć bardzo nie chcemy w nich uczestniczyć, może nam się taka sytuacja przytrafić. Oczywiście najważniejsze jest nasze zdrowie, dlatego w pierwszej kolejności skupiamy się na sprawdzeniu kondycji swojej i uczestników wypadku. Jednak dodatkowe koszty na naprawę uszkodzonego samochodu również są ważne. Zwłaszcza że ubezpieczyciele niekiedy znacznie ograniczają czas na zgłoszenie wypadku. Jak to wygląda w przypadku polisy OC i AC?

W warsztatach Grupy Kocol możesz wykonać bezgotówkowe naprawy. Dowiedz się więcej o naszej ofercie Bezgotówkowych napraw powypadkowych Kraków.

Zgłoszenie szkody z OC – kiedy muszę je zrobić?

Regulacje dotyczące OC możemy znaleźć w ustawie o ubezpieczeniach obowiązkowych. Nie ma w nich jednak informacji dotyczących tego, ile jest czasu na zgłoszenie sprawy. W tym przypadku stosuje się więc termin przedawnienia sprawy, to znaczy, że kierowca, ma 3 lata od momentu stwierdzenia szkody na zgłoszenie tego do ubezpieczyciela. 

W przypadku, gdy zdarzenie miało znamiona przestępstwa, występku, czynu niedozwolonego lub zbrodni, okres przedawnienia wynosi 20 lat i w tym czasie możemy również zgłosić szkodę. Czy zatem nie warto się spieszyć? Niekoniecznie, ponieważ zwłoka działa na naszą niekorzyść. Wraz z upływem czasu maleją szanse na uzyskanie obszernego materiału dowodowego, co uniemożliwi uzyskanie wyższego odszkodowania.

Jak to wygląda przy ubezpieczeniu Autocasco?

Ubezpieczenie AC to nieobowiązkowa polisa, która rządzi się swoimi zasadami. Najczęściej to od ubezpieczyciela zależy, w jakim czasie można zgłosić szkodę. Zapisy dotyczące limitu zgłoszenia szkody własnej lub kradzieżowej można znaleźć w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia.

Najczęściej w przypadku kradzieży mamy znacznie krótszy termin zgłoszenia. Ze względu na ewentualne próby oszustwa, firmy ubezpieczeniowe mocno zawężają czas zgłoszenia szkody. W większości przypadków mamy maksymalnie kilka dni lub tydzień na zgłoszenie zdarzenia. Po upłynięciu tego czasu ubezpieczyciel może odmówić rozpatrywania sprawy.

Czego potrzebuję do zgłoszenia szkody komunikacyjnej?

Wypadek zawsze jest dla nas zdarzeniem silnie stresującym. Mimo wszystko warto zachować zimną krew i odpowiednio przygotować się do zgłoszenia szkody. Potrzebne będą do tego odpowiednie dokumenty, takie jak:

  • notatka policyjna, gdy na miejscu pojawi się policja. Jeśli uczestnicy kolizji uzgodnią warunki dalszych działań bez służb, trzeba przygotować oświadczenie sprawcy kolizji,
  • numer polisy OC sprawcy i dane dotyczące jego zakładu ubezpieczeń.

Do zgłoszenia sprawy ubezpieczyciel będzie potrzebował również kopii dowodu rejestracyjnego pojazdu oraz prawa jazdy. Gdy nie będziemy mogli przejechać uszkodzonym autem, możemy odholować go na koszt polisy OC sprawcy, lub skorzystać z samochodu zastępczego. Po zgłoszeniu szkody skontaktuje się z nami rzeczoznawca, który przeprowadzi oględziny i przygotuje dokumentację zdjęciową, na podstawie której wyznaczany będzie stopień zniszczenia pojazdu i wysokość odszkodowania.

 

Lokalizacje