• Likwidacja szkód OC/AC
  • Rozliczenia bezgotówkowe
  • 509 649 333 ul. Chełmońskiego 260, Kraków
  • 502 485 082 ul. Balicka 117, Kraków

Likwidacja
szkody OC/AC

Powrót do listy wpisów

 

Kupując używany samochód, nigdy nie mamy stuprocentowej pewności o wiarygodności informacji dotyczących jego wcześniejszej eksploatacji. Oszustwa związane z tuszowaniem wypadków czy przekręcaniem wskazań licznika przebiegu kilometrów zdarzają się obecnie bardzo często. Są jednak sposoby, żeby takie działania z przeszłości zdemaskować. Trzeba jednak zwrócić się po pomoc do autoryzowanego serwisu, lub samodzielnie wyszukać niezbędnych do oceny stanu pojazdu informacji. Jak to zrobić?

Dlaczego warto sprawdzić historię pojazdu przed zakupem?

Kupno auta, nawet używanego wiąże się ze znacznymi kosztami. To nie jest wydatek, na który możemy sobie pozwolić w dowolnym momencie, dlatego nabycie maszyny z poważnymi usterkami może stanowić poważne problemy w przyszłości.

Niestety, oszuści wykorzystują niewiedzę swoich odbiorców i proponują samochody, które mogą być w gorszym stanie niż są przedstawiane. Najczęściej w takich przypadkach dochodzi do fałszowania faktycznego przebiegu pojazdu, podawania nieprawidłowych informacji odnośnie specyfikacji silnika, czy tuszowanie śladów dawnych kolizji pojazdu. Takich informacji od jakiegoś czasu nie da się jednak tak łatwo ukryć, są one bowiem dostępne w ramach usługi „Historia Pojazdu”…

Gdzie mogę uzyskać podstawowe dane dotyczące modelu samochodu?

Osoby, które poszukują danych dotyczących konkretnego modelu pojazdu, mogą to zrobić za pośrednictwem specjalnego panelu, prowadzonego przez Ministerstwo Cyfryzacji. Usługa jest stosunkowo młoda, powstała bowiem w roku 2014, jednak od początku cieszy się sporą popularnością.

Z wykorzystaniem portalu, można sprawdzić informacje takie jak:

  • podstawowe dane techniczne konkretnego modelu,
  • terminy badań technicznych przeprowadzanych przez poprzednich właścicieli oraz informacje o ubezpieczeniach pojazdu,
  • prawidłowy odczyt licznika zarejestrowany podczas badań technicznych,
  • informacje dotyczące właścicieli i obecnego posiadacza pojazdu.

Do weryfikacji pojazdu, potrzeba jedynie znać jego numer rejestracyjny, datę pierwszej rejestracji oraz numer VIN. Takie informacje są ogólnodostępne, sprzedawca modelu nie powinien więc robić kłopotów z ich przekazaniem klientowi. Po wpisaniu tych danych wyszukiwarka znajdzie konkretny typ auta z zawartymi w systemie danymi.

Czego można jeszcze dowiedzieć się o samochodzie?

W przypadku pojazdów sprowadzonych z zagranicy, z wykorzystaniem systemu danych można sprawdzić, czy pojazd nie został skradziony, uległ wypadkowi w przeszłości, jest uszkodzony oraz czy jest dopuszczony do ruchu. Informacje te pomogą zadecydować, czy warto kupić dany model.

Nabywca samochodów, nie musi jednak osobiście szukać informacji. Zawsze podczas zakupu, może on skorzystać z opcji sprawdzenia pojazdu w zaufanej stacji serwisowej. Takie warsztaty szybko sprawdzą specyfikację modelu. Dodatkowo mogą sprawdzić bieżący stan układów, oraz skontrolować grubość lakieru i dzięki temu zidentyfikować zamaskowane ślady uszkodzeń karoserii.

 

Lokalizacje