• Likwidacja szkód OC/AC
  • Rozliczenia bezgotówkowe
  • 509 649 333 ul. Chełmońskiego 260, Kraków
  • 502 485 082 ul. Balicka 117, Kraków

Likwidacja
szkody OC/AC

Powrót do listy wpisów

Stłuczka parkingowa, intensywne gradobicie, akt wandalizmu, to tylko niektóre sytuację, gdy właściciel samochodu musi się liczyć z koniecznością naprawy wgnieceń karoserii. Obecnie uszkodzenia tego typu usuwa się bez konieczności ponownego lakierowania. Wszystko to dzięki technologii PDR (ang.paintless dent repair), zapoczątkowanej w fabrykach Mercedesa już w latach 40. XX w.

Na czym polega wyciąganie wgnieceń bez lakierowania?

Metoda wyciągania wgnieceń bez lakierowania jest potocznie zwana „metodą na klej”. Cały proces naprawy ogranicza się wyłącznie do trzech etapów i trwa zaledwie kilka dni:

  • zamocowanie zaczepów do wgniecenia przy pomocy specjalistycznego kleju,
  • uchwycenie każdego z zaczepów wybijakiem,
  • wyciągnięcie wgniecenia z jednoczesnym jego wygładzeniem (jeśli w procesie tym powstaną wybrzuszenia, zostają one wyrównane przy użyciu teflonowego młotka).

Wyciąganie wgnieceń bez lakierowania nie pozostawia właściwie żadnych śladów naprawy na powierzchni karoserii. To właśnie z tej przyczyny coraz więcej właścicieli samochodów poszukuje serwisów, które oferują tego typu usługę. Nie jest to wbrew pozorom takie proste, gdyż tak wykonywane naprawy wymagają sporej wiedzy i umiejętności, a także cierpliwości i zegarmistrzowskiej niemalże precyzji.

Kiedy można zastosować wyciąganie wgnieceń bez lakierowania?

Wyciąganie wgnieceń bez lakierowania jest metodą naprawy karoserii, możliwą do przeprowadzenia w niemalże każdym przypadku. Nie ma tu znaczenia wielkość samochodu czy rozległość wgniecenia oraz jego ulokowanie (np. na linii zgięcia blachy). Warto także zaznaczyć, że ta metoda będzie również odpowiednia dla wgnieceń powstałych w karoserii aluminiowej. Z założenia jest to materiał twardy i z oporem poddaje się odkształceniom, dlatego konieczne jest zlecenie naprawy doświadczonym w tym zakresie fachowcom.

Oczywiste jednak jest, że jeśli w wyniku stłuczki czy gradobicia powstał odprysk lakieru, wówczas dla przywrócenia pierwotnego wyglądu i estetyki, lakierowanie będzie konieczne. Przed przeprowadzeniem naprawy specjaliści wybranego serwisu samochodowego ocenią stan lakieru, który w przypadku samochodów starszych niż 6 lat może być mniej elastyczny i pokryty porami bądź pęcherzami w efekcie działania czynników atmosferycznych. Istnieje również ograniczenie w zakresie wyciągania wgnieceń powstałych przy progach. Są one dodatkowo wzmacniane i nie zawsze metoda ta będzie skuteczna. Wiele zależy tu od fachowca podejmującego się dokonania naprawy.

Technologia PDR, polegająca na wyciąganiu wgnieceń karoserii bez konieczności jej ponownego lakierowania nie jest co prawda nową technologia, lecz została upowszechniona  w stosunkowo nieodległym czasie. Jest to metoda zdecydowanie skuteczniejsza i niż tradycyjne usuwanie wgnieceń poprzez szpachlowanie a także tańsza przy niewielkich rozmiarów zniszczeniach. Ważne jest jednak by naprawy dokonać w serwisie samochodowym przestrzegającym zasad tego procesu technologicznego.

Grupa Kocpol to profesjonalny warsztat blacharsko lakierniczy. Szukasz wsparcia w zakresie usuwania wgnieceń w Krakowie? Zapraszamy!