• Likwidacja szkód OC/AC
  • Rozliczenia bezgotówkowe
  • 509 649 333 ul. Chełmońskiego 260, Kraków
  • 502 485 082 ul. Balicka 117, Kraków

Likwidacja
szkody OC/AC

Powrót do listy wpisów

Planując zakup samochodu, zawsze powinniśmy się do tego odpowiednio przygotować. Warto zwrócić uwagę na rozwiązania, dzięki którym będziemy w stanie sprawdzić auto, które wzbudza nasze zainteresowanie. Powinniśmy zainteresować się jego historią, warto również sprawdzić, czy posiada ważne ubezpieczenie, a jeśli tak – to w jakiej formie. Obecnie rozwiązania zaproponowane nam przez ustawodawców faktycznie dają taką możliwość. Tego typu mechanizmy kontroli mają doprowadzić do sytuacji, w której z rynku usunięci zostaną nieuczciwi sprzedawcy żerujący na ludzkiej naiwności.

Jak sprawdzić, czy auto posiada ważne ubezpieczenie?

Każdy, kto będzie chciał to zweryfikować, powinien skorzystać ze strony internetowej Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Wystarczy wejść na www.ufg.pl i do sekcji ,,Sprawdź OC dla pojazdu”. Tam, po wpisaniu numeru rejestracyjnego bądź numeru VIN i przejściu etapu weryfikacyjnego, będzie można uzyskać odpowiedź od UFG, w ramach której będzie informacja o numerze polisy, marce i modelu samochodu oraz o tym, w jakim towarzystwie ubezpieczeniowym polisa została wykupiona. W bazie znajdują się informacje o wszystkich polisach OC i AC – towarzystwa ubezpieczeniowe są bowiem zobowiązane do przekazywania danych do UFG.

Kupuj z głową – sprawdź historię pojazdu

Chcąc walczyć z plagą nieuczciwych sprzedawców, np. cofających liczniki samochodów, ustawodawca wprowadził nowoczesne rozwiązanie, które daje dostęp do informacji szerszych niż tylko dotyczących polisy OC. Na stronie historiapojazdu.gov.pl możemy przejrzeć historię samochodu oraz dotrzeć do danych, jakie zostały wprowadzone przy ostatnim badaniu technicznym. 

Do uzyskania danych z systemu potrzebny jest numer rejestracyjny, numer VIN oraz data pierwszej rejestracji. Otrzymujemy dzięki nim informacje o marce i modelu, ubezpieczeniu, parametrach technicznych, ostatnim zarejestrowanym stanie licznika, świadectwie homologacji, informacje z osią czasu, na której będą najważniejsze informacje dotyczące samochodu, jak data badania technicznego, zmiana właścicieli, wypadki czy zgłoszenie kradzieży. 

Dane, jakie uzyskać można za pośrednictwem tej strony oraz za pośrednictwem UFG będą istotne, ponieważ mogą ułatwić podjęcie decyzji o zakupie konkretnego pojazdu. Warto więc z takich możliwości korzystać i faktycznie przed zakupem kompleksowo sprawdzać wybrany przez siebie samochód.