• Likwidacja szkód OC/AC
  • Rozliczenia bezgotówkowe
  • 509 649 333 ul. Chełmońskiego 260, Kraków
  • 502 485 082 ul. Balicka 117, Kraków

Likwidacja
szkody OC/AC

Powrót do listy wpisów

 

Wielu kierowców nie stać na zakup pojazdu z salonu. Ogromne kwoty, których wymagają dealerzy mogą być poza naszym zasięgiem. A każdy, kto pracuje lub studiuje potrzebuje środka transportu. Dlatego najczęściej decydujemy się na zakup używanego pojazdu. W tym przypadku jednak trzeba szczególnie uważać, by nie zostać oszukanym… Na co zwrócić uwagę?

Na początku sprawdź historię auta

Na etapie przeglądania ofert możesz już zweryfikować upatrzony pojazd. Dzięki usłudze Historia Pojazdu, którą udostępnia Ministerstwo Cyfryzacji sprawdzisz między innymi czy samochód nie jest kradziony lub w ogłoszeniu jest pokazany aktualny stan licznika. Możesz też uzyskać informacje dotyczące:

  • specyfikacji pojazdu,
  • aktualnego badania technicznego lub polisy OC,
  • liczbie właścicieli samochodu,
  • daty zbycia pojazdu.

Do sprawdzenia samochodu będzie potrzebny numer VIN, numer rejestracyjny oraz data pierwszej rejestracji. Część sprzedawców udostępnia takie dane w ogłoszeniu, pozostali powinni je udostępnić po kontakcie. 

Oglądasz samochód? Sprawdź szczególnie te cechy

Podczas oględzin warto wypytać o jak najwięcej szczegółów dotyczących pojazdu. Na co trzeba zwrócić szczególną uwagę?

Przede wszystkim sprawdź zgodność opisu oferty ze stanem faktycznym. Zwróć uwagę na wygląd zewnętrzny karoserii, możesz też poprosić właściciela o zaprezentowanie podwozia, poprzez wjazd na kanał. Zajrzyj także pod maskę, zwracając uwagę na obecność skorodowanych elementów, wycieków, czy dziwnych odgłosów.

W trakcie oglądania sprawdź również parametry, takie jak stan opon, sposób zamykania drzwi oraz działanie systemów elektronicznych. W trakcie jazdy próbnej oceń komfort prowadzenia pojazdu. Wszelkie stuknięcia w trakcie jazdy, niewłaściwe działanie pedałów czy inne defekty od razu skonsultuj ze sprzedawcą. 

Jeśli nie potrafisz ocenić stanu, skorzystaj z pomocy!

Nie każdy zna się na samochodach, a podczas zakupu nie warto udawać eksperta. Zresztą nie ma takiej potrzeby, skoro są specjaliści, którzy mogą pomóc w ocenie faktycznego stanu pojazdu.

Jednym z lepszych sposobów kontroli sprzedawanego pojazdu będzie zawiezienie go do autoryzowanego serwisu producenta. Mechanicy sprawdzą tam historię samochodu i ocenią, czy pojazd jest wart swojej ceny. To specjaliści, którzy doskonale wiedzą, jakie usterki najczęściej występują w danym modelu, przez co najdokładniej sprawdzą oferowany pojazd.

Jest jeszcze kilka innych możliwości sprawdzenia kupowanego samochodu. Można wykorzystać np.:

  • niezależny serwis samochodowy,
  • zaufanego eksperta samochodowego, przykładowo bliską osobę, która piastuje stanowisko mechanika,
  • rzeczoznawcę samochodowego.

Lokalizacje