• Likwidacja szkód OC/AC
  • Rozliczenia bezgotówkowe
  • 509 649 333 ul. Chełmońskiego 260, Kraków
  • 502 485 082 ul. Balicka 117, Kraków

Likwidacja
szkody OC/AC

Powrót do listy wpisów

Ile ludzi tyle upodobań dotyczących idealnego koloru samochodu. Jest jednak jedna barwa, która od lat cieszy się szczególnym powodzeniem – chodzi o głęboki czarny połysk. Ten kolor jest przez nas szczególnie doceniany, ze względu na klasyczny design i ponadczasowy wygląd. Niestety auta w kolorze czarnym mogą przysporzyć wielu problemów. Skąd to się bierze? I w jaki sposób dbać o lakier?

Dlaczego czarny kolor stwarza tyle problemów?

Odpowiedź jest stosunkowo prosta: na takiej karoserii nic się nie ukryje. Czarny, połyskujący kolor odsłoni wszystkie, nawet najdrobniejsze mankamenty. Zarysowania, smugi powstałe podczas niewłaściwego czyszczenia pojazdu, najdrobniejsze zabrudzenia, czy hologramy – to wszystko będzie doskonale widoczne na powierzchni karoserii.

Czarna blacha znacznie szybciej się również nagrzewa, dlatego powinniśmy unikać długotrwałego postoju pojazdu w nasłonecznionym miejscu. Ta cecha może znacznie utrudnić  czyszczenie samochodu, dlatego najlepiej myć go w cieniu. Trzeba również systematycznie usuwać ptasie odchody z powierzchni karoserii, ponieważ agresywne związki w nich zawarte mogą doprowadzić do powstania defektów w strukturze lakieru.

Z myjni najlepiej zrezygnować

Posiadacze czarnych pojazdów powinni omijać automatyczną myjnię szerokim łukiem. W takich miejscach najczęściej stosuje się twarde szczotki, które mogą łatwo zarysować bezbarwną powłokę ochronną lakieru. A wszystkie te mikro zarysowania będą doskonale widoczne na powierzchni karoserii.

Samochód z czarnym lakierem najlepiej czyścić samodzielnie, stosując odpowiednie detergenty i miękkie gąbki. Proces najlepiej przeprowadzić kilkuetapowo. Pierwszym krokiem jest mycie wstępne, które ma zmiękczyć zabrudzenia i usunąć luźne drobiny z powierzchni auta. Możemy do tego wykorzystać pianownicę lub karcher ciśnieniowy.

Właściwe czyszczenie najlepiej wykonać metodą na dwa wiadra, gdzie w jednym znajduje się płyn z detergentem, w którym moczymy ściereczkę i myjemy pojazd, a następnie płuczemy ją w zwykłej wodzie z drugiego wiadra.

Co zrobić z defektami lakierniczymi?

Najlepiej zapobiegać defektom od samego początku, stosując różnego rodzaju woski. Preparaty częściowo zabezpieczą karoserię przed brudem i wzmocnią blask samochodu. Jeśli zauważymy na powierzchni lakieru niewielkie zarysowania, możemy usunąć je, stosując polerowanie. Ten proces polega na starciu części lakieru bezbarwnego do momentu, aż zarysowania znikną.

W przypadku starszej powłoki lakierniczej, która jest bardziej zniszczona, potrzebna będzie wieloetapowa korekta lakieru. Takie prace najlepiej zlecić w specjalistycznym warsztacie samochodowym. Bardzo często proces wymaga ponownego malowania niektórych elementów, co niestety może wiązać się z wyższym kosztem operacji.