• Likwidacja szkód OC/AC
  • Rozliczenia bezgotówkowe
  • 509 649 333 ul. Chełmońskiego 260, Kraków
  • 502 485 082 ul. Balicka 117, Kraków

Likwidacja
szkody OC/AC

Powrót do listy wpisów

 

Wartość nowego samochodu niejednokrotnie przekracza kwotę kilkudziesięciu tysięcy. To spory wydatek i ogromna odpowiedzialność dla właściciela, który musi być przygotowany na ewentualne próby kradzieży. Choć badania wskazują, że odsetek takich incydentów z roku na rok jest coraz mniejszy, wciąż są one możliwe. Dlatego warto dodatkowo zabezpieczyć samochód przed kradzieżą wykupując polisę AC o właściwym zakresie ochrony. Ile kosztuje takie ubezpieczenie?

Po co Autocasco? Przecież mam OC!

Choć każdy właściciel pojazdu jest zobowiązany do posiadania obowiązkowego ubezpieczenia, w przypadku kradzieży samochodu nie będzie nam przysługiwać odszkodowanie. Ten typ polisy nie chroni przed kradzieżą, lecz pomaga zrekompensować szkody wyrządzone przez kierowcę samochodu osobom trzecim.

Aby zyskać wsparcie po kradzieży pojazdu, trzeba mieć wykupiony dodatkowy pakiet AC. W zależności od ustaleń zawartych w umowie i zakresu ochrony polisa obejmować będzie szereg zdarzeń losowych. Można postawić również na mniejszy wariant – tzw. pakiet minicasco, w którym decydujemy się wyłącznie na zabezpieczenie samochodu przed kradzieżą.

Koszt takiego ubezpieczenia może być różny i zależy od kilku czynników, np.:

  • wartości pojazdu, a co za tym idzie jego wieku i ogólnego stanu technicznego,
  • bezkolizyjnej lub wypadkowej jazdy kierowcy,
  • zakresu ochrony samochodu,
  • częstości kradzieży samochodów konkretnej marki.

Zazwyczaj kierowca, który chce zamówić dodatkowe ubezpieczenie musi liczyć się z wydatkiem rzędu 500-1300 zł na rok. 

O czym pamiętać wybierając ubezpieczenie od kradzieży?

Przede wszystkim należy w pierwszej kolejności zastanowić się nad zakresem ubezpieczenia. Możemy wybrać wariant podstawowy, lub rozszerzyć go o ochronę przy innych sytuacjach. Warto przy tym dokładnie wypytać agenta o wszelkie odstępstwa związane z podpisywaną umową.

Przed podpisaniem dokumentu należy zapoznać się dokładnie z OWU. Każda firma wyznacza swoje warunki rozliczania odszkodowań. Przede wszystkim należy sprawdzić wyłączenia od umowy AC, czyli sytuacje, w których po kradzieży ubezpieczyciel nie wypłaci odszkodowania. Dobrze jest również zapoznać się z procedurą zgłaszania straty i starania o należne świadczenie.

AC nie zwalnia kierowcy z rozsądku…

Część firm ubezpieczeniowych może odmówić wypłaty odszkodowania, jeśli stwierdzi, że kierowca dopuścił się rażących błędów w kwestii zabezpieczenia samochodu. Dlatego dobrze jest mimo ubezpieczenia pamiętać o zamykaniu pojazdu, nawet wtedy, gdy opuszczamy go na krótki czas. Niedopuszczalne jest również zostawianie kluczyków w stacyjce. Poza tym jeśli mamy możliwość najlepiej parkować pojazd w miejscach strzeżonych  – w ten sposób znacznie obniżymy ryzyko kradzieży.

 

Lokalizacje