13.09.2022
Co niszczy lakier samochodowy? Dowiedz się w jaki sposób uchronić karoserię!
Pielęgnacja i konserwacja samochodu
Porady eksploatacyjne
13.09.2022
Pielęgnacja i konserwacja samochodu
Porady eksploatacyjne
Kupując nowy samochód pragniemy utrzymać go w takim stanie jak najdłużej. Niestety wraz z wiekiem na karoserii mogą pojawić się pierwsze defekty. Powłoka lakiernicza, choć składa się nawet z kilkunastu warstw, nie jest trwała… A niektóre czynniki i substancje mogą dodatkowo przyspieszyć powstawanie mało estetycznych defektów. Co może mieć negatywny wpływ na lakier samochodowy?
Powłoka lakiernicza jest niezwykle delikatna. Warto pamiętać jednocześnie, że została ona przygotowana z różnych substancji chemicznych, które z innymi produktami mogą wchodzić w reakcję. Szczególnie szkodliwy wpływ mają:
Każda z tych substancji może negatywnie wpłynąć na jakość powłoki lakierniczej i zmniejszyć jej wytrzymałość. Najpopularniejszym defektem będzie zmatowienie struktury. Często pojawia się on po nasłonecznieniu powierzchni, na której znajdują się resztki preparatu. W tym momencie substancja wchodzi w reakcję z lakierem i może doprowadzić do powstania plam oraz zmatowienia powłoki.
Lakier może ulec powolnemu złuszczaniu pod wpływem zmiany temperatur. Należy podkreślić, że powłoka rozszerza się po nagrzaniu, z kolei w niskich temperaturach często się kurczy. Dlatego właśnie producenci zalecają garażowanie pojazdu, które pomaga opóźnić wystąpienie defektów lakieru. Samochód stale znajdujący się na zewnątrz jest silniej narażony na działanie temperatur. Promienie słońca niosą przy tym światło UV, które może przyczynić się do częściowego wyblaknięcia koloru.
Szkodliwy będzie też wiatr, a dokładniej cząsteczki piasku i innych twardych substancji, które lecą razem z nim. Mogą one uderzać o karoserię i powodować mikro wżery, które zaburzą estetykę. Pewne zagrożenie niesie również grad, który może poważnie uszkodzić strukturę lakieru oraz samej blachy.
Stosując niewłaściwe detergenty do mycia karoserii możemy nieświadomie obniżyć jakość powłoki lakierniczej. Dlatego najlepiej wybierać preparaty wysokiej jakości, które nie reagują z delikatną warstwą lakieru samochodu. W przeciwnym wypadku będziemy zmuszeni po kilku latach odwiedzić warsztat lakierniczy.
Problem wywołują również szczotki lub zbyt twarde gąbki, których używamy w trakcie czyszczenia. Ich włosie może zarysować karoserię, co przyczynia się do matowienia powierzchni. Sam sposób mycia samochodu też wpływa na jakość lakieru. Poważnym błędem jest na przykład pominięcie czyszczenia wstępnego, które polega na spłukaniu pojazdu zwykłą wodą pod ciśnieniem. Podczas szorowania samochodu bez usunięcia drobin piasku możemy nieświadomie trzeć nimi po powierzchni karoserii tworząc zarysowania.