19.07.2020
Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu? Z jakimi wydatkami musisz się liczyć?
Porady przed zakupem pojazdu
Ubezpieczenie i szkody
19.07.2020
Porady przed zakupem pojazdu
Ubezpieczenie i szkody
Czy jeśli kolega lub koleżanka polecą nam dane towarzystwo ubezpieczeniowe ze względu na niską cenę ich polisy OC, to w naszym przypadku też tak będzie? Na wysokość składki składa się wiele czynników. Od czego zależy to, ile zapłacimy, oraz jakiej kwoty powinniśmy się spodziewać? Czy można wpłynąć na jej obniżenie? Wiele osób stawia sobie te i inne pytania.
Zgodnie z prawem każdy samochód zarejestrowany na terenie Polski musi posiadać ważne OC. Bez względu na to, czy auto jest używane, czy nie. Zakres podstawowej ochrony we wszystkich towarzystwach jest identyczny, ponieważ regulują to normy prawne,. Jedyne czym się mogą różnić, to cena.
Według przeprowadzonych badań, w czerwcu średnia składka za polisę wyniosła ok. 850zł, ale ze względu na to, że jest to tylko średnia, to składka dla każdego klienta była inna – zarówno wyższa jak i niższa. Do najniższych można zaliczyć te, które wahają się w okolicy 300zł, natomiast najwyższe zazwyczaj płacone są przez młodych kierowców i ze względu na to mogą przewyższać tę kwotę nawet 10-krotnie.
Co wpływa na to, że w jednym towarzystwie za polisę na ten sam samochód i tego samego właściciela płacimy połowę kwoty, którą proponuje inne towarzystwo? Każdy ubezpieczyciel ma prawo do brania pod uwagę różnych czynników, a w dodatku może on nadawać im wagę, co sprawia, że koszt ubezpieczenia w zależności od firmy odbiega od siebie. Oczywiście są także elementy, które dla każdego towarzystwa ubezpieczeniowego są tak samo istotne.
Na cenę OC mogą mieć wpływ rok produkcji, dzięki któremu można określić m.in. stan techniczny samochodu. Dodatkowo pojemność silnika, na podstawie której szacowana jest przypuszczalna prędkość, z jaką może poruszać się auto, a z kolei ta cecha pozwala na określenie zagrożenia wystąpienia wypadku i jego skutków. Ponadto ważna jest także marka i model pojazdu, ponieważ na jej podstawie firmy ustalają częstotliwość stłuczek, w których biorą udział dane pojazdy.
Zasada jest dosyć prosta – im właściciel pojazdu posiada krócej prawo jazdy i jest młodszy, tym wysokość składki będzie większa. Natomiast nie jest to sytuacja wieczna, ponieważ wraz z każdym rokiem posiadania dokumentów uprawniających do jazdy i bezszkodowym korzystaniem z pojazdu rosną zniżki, a maleją podwyżki.