• Likwidacja szkód OC/AC
  • Rozliczenia bezgotówkowe
  • 509 649 333 ul. Chełmońskiego 260, Kraków
  • 502 485 082 ul. Balicka 117, Kraków

Likwidacja
szkody OC/AC

Powrót do listy wpisów

 

Idealny lakier samochodowy bez odpowiedniego zabezpieczenia szybko stanie się matowy. Niestety w trakcie jazdy karoseria stale znosi uderzenia mechaniczne drobin kurzu i ziaren, które mogą powodować niewielkie zarysowania. Do tego dochodzi szkodliwe działanie wilgoci, która może przenikać w głębsze struktury powłoki lakierniczej i wywołać korozję. Jest jednak sposób na zabezpieczenie lakieru – można zastosować woskowanie. Dlaczego warto je przeprowadzić?

Woskowanie również ma swój cel

Czynność najczęściej kojarzona jest z poprawieniem wyglądu zewnętrznego karoserii. Rzeczywiście, naniesiona warstwa wosku pomaga wzmocnić wizualny efekt, dodając samochodowi blasku i odpowiedniego połysku. Warto podkreślić, że w składzie standardowego wosku często znajdują się także oleje i mikro wypełniacze, które maskują drobniejsze defekty karoserii.

To również świetny sposób na izolację delikatnej powłoki lakierniczej od otoczenia i czynników atmosferycznych. Dobrze naniesiony wosk ma silne właściwości hydrofobowe, dzięki czemu jego struktura nie przepuszcza wilgoci. Dodatkowo to świetne zabezpieczenie, które pomaga usunąć zabrudzenia i kurz z karoserii samochodu. Tworząc powłokę woskową chronimy więc lakier przed uszkodzeniami i możemy zachować go w pierwotnym stanie przez dłuższy czas.

Kiedy przeprowadza się woskowanie?

To końcowy proces usług auto detailingowych, który powinien być wykonany po dokładnym wyczyszczeniu samochodu. Przed przystąpieniem do nakładania wosku, z karoserii trzeba usunąć wszelkie, nawet najdrobniejsze zabrudzenia. Najlepiej po prostu umyć samochód myjką ciśnieniową, a następnie pozbyć się najmniejszych zabrudzeń wykorzystując specjale pasty lub glinki.

Nawet pojedyncze drobiny i inne pozostałości mogą zmniejszyć wytrzymałość utworzonej powłoki woskowej. Dlatego do etapu przygotowania powierzchni warto podejść z dużą starannością. Dzięki temu zabezpieczymy samochód na znacznie dłuższy okres czasu i nie będziemy musieli za moment powtarzać całego zabiegu. Odpowiednia powłoka woskowa może utrzymać się na karoserii nawet przez kilka tygodni.

Przeczytaj: Czy lakiernik jest niezbędny przy naprawach blacharskich?

Jaki wosk wybrać?

Na rynku można znaleźć wiele rodzajów preparatów. Wyróżnia się między innymi woski naturalne, syntetyczne sealanty z polimerami lub woski hybrydowe, które stanowią połączenie poprzednich typów. Pod względem stanu preparatu można znaleźć też woski stałe i ciekłe.

Jaki produkt będzie najlepszy? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Podczas zakupów warto kierować się przede wszystkim renomą producenta – wysokiej jakości wosk pomoże w utworzeniu wytrzymałej powłoki ochronnej. Z kolei gorszy produkt może wywołać defekty, a w takim wypadku wizyta u lakiernika będzie koniecznością.