
09.05.2025
Dzikie ranne zwierzę na drodze. Jak się zachować?
Bezpieczeństwo i przygotowanie do jazdy
Blog
09.05.2025
Bezpieczeństwo i przygotowanie do jazdy
Blog
Każdy aktywny kierowca musi być przygotowany na różne sytuacje, nawet te najbardziej niespodziewane. Jedną z nich może być spotkanie na drodze rannego dzikiego zwierzęcia. Jak zachować się w takiej sytuacji?
Znak drogowy ostrzegawczy A-18b, przedstawiający jelenia w skoku, służy oznaczaniu miejsc, w których występują dzikie zwierzęta, takie jak sarny czy dziki. Jego obecność ma wyczulić kierowców na możliwość pojawienia się dzikiego zwierzęcia na drodze, a tym samym zachowania szczególnej ostrożności, aby uniknąć zdarzenia drogowego. Miejsca, w których możemy zobaczyć znak A-18b, to wjazd do lasu, okolice wodopoju lub tereny o dużym zalesieniu i zagęszczeniu zwierzyny.
Znak A-18b występuje w różnych wielkościach:
Widząc znak A-18b musimy liczyć się z możliwością pojawienia się zwierzęcia na drodze w każdym momencie, dlatego powinniśmy zachować szczególną ostrożność. Przede wszystkim zadbajmy o prędkość. Dzikie zwierzęta są bardzo szybkie i mogą pojawić się „znikąd”, a w takiej sytuacji trudno uniknąć kolizji. Dlatego dla własnego bezpieczeństwa powinniśmy ściągnąć nogę z gazu i maksymalnie skupić swoją uwagę na drodze.
Kolizja z udziałem dzikiej zwierzyny może być naprawdę groźna dla ludzkiego zdrowia, a nawet życia. Masywne zwierzę, ważące nawet kilkaset kilogramów przy zderzeniu z łatwością może przebić się przez przednią szybę i wpaść do środka pojazdu, powodując poważne obrażenia lub śmierć. Poza tym, nie tylko bezpośrednie zderzenie ze zwierzęciem jest groźne. Wielu kierowców odruchowo próbuje ominąć dzikie zwierzę, jednak i w tym przypadku często dochodzi do kolizji, na przykład wskutek zderzenia z innym autem jadącym po przeciwnym pasie lub uderzenia w drzewo.
Najważniejszą informacją, jaką powinien przyswoić każdy kierowca, jest fakt, że kierowca, który potrącił zwierzę ma ustawowy obowiązek udzielenia mu pomocy, o czym mówi artykuł 25 ustawy o ochronie zwierząt z dnia 21 sierpnia 1997: „Prowadzący pojazd mechaniczny, który potrącił zwierzę, obowiązany jest, w miarę możliwości, do zapewnienia mu stosownej pomocy lub zawiadomienia jednej ze służb […].”. Rzeczywistość weryfikuje ten obowiązek – szacuje się, że zaledwie co czwarty kierowca dopełnia tego obowiązku. Takie zachowanie prawnie traktowane jest jak ucieczka z miejsca zdarzenia przy innych rodzajach kolizji i podlega karze aresztu lub grzywny do 5000 zł, o czym mówi art. 37. Ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt.
Jeśli jesteś świadkiem kolizji z udziałem dzikich zwierząt, ale nie bierzesz w niej bezpośrednio udziału, również powinno się poinformować o tym służby, w szczególności jeśli sprawca postanawia uciec. W takiej sytuacji powinniśmy się postarać również spisać tablice rejestracyjne odjeżdżającego pojazdu, aby możliwa była identyfikacja kierowcy oraz nałożenie na niego odpowiednich sankcji.
Nad zwierzętami, zarówno dzikimi, jak i domowymi, opiekę sprawuje gmina. W zakres tej opieki wchodzi zarówno piecza weterynaryjna w razie zdarzenia drogowego oraz zapewnienie mu odpowiedniego schronienia. Często jednak zdarza się, że gdy dochodzi do takiego zdarzenia, nie mamy pojęcia na terenie jakiej gminy się znajdujemy. Wówczas powinniśmy skontaktować się z jedną ze służb:
Jeśli dojdzie już do wypadku, trzeba odpowiednio zabezpieczyć miejsce zdarzenia. Pojazd należy zatrzymać na poboczu, włączyć światła awaryjne, a na drodze ustawić trójkąt ostrzegawczy. Dzięki temu odpowiednio oświetlisz siebie, swój pojazd i miejsce zdarzenia, zapewniając sobie bezpieczeństwo. Sprawdź, czy zwierzę żyje – jeśli tak, wciąż jest szansa na uratowanie jego życia, więc tę informację należy przekazać służbom, do których dzwonimy po pomoc.