
11.05.2025
Czy należy się odszkodowanie za stłuczenie? Uraz a brak trwałego uszczerbku na zdrowiu
Bezpieczeństwo i przygotowanie do jazdy
Blog
Ubezpieczenie i szkody
11.05.2025
Bezpieczeństwo i przygotowanie do jazdy
Blog
Ubezpieczenie i szkody
W trakcie zdarzenia drogowego może zostać nie tylko uszkodzone auto, ale również naruszone nasze zdrowie. Stłuczenia żeber, nadgarstka czy palca, to skutki stłuczki, które mogą dać się we znaki, jednak nie powodują one trwałego uszczerbku na zdrowiu. Czy w takiej można otrzymać odszkodowanie od ubezpieczyciela? Jakiej wysokości odszkodowania można się spodziewać?
O wypłacie świadczenia wskutek wypadku lub stłuczki zazwyczaj mówi się w kontekście trwałego uszczerbku na zdrowiu. Co jednak w przypadku, gdy obrażenia są stosunkowo niewielkie, ale odczuwalne? Przecież stłuczenie to nie złamanie, ale może być równie dokuczliwe. Czy możemy liczyć na zadośćuczynienie?
Zacznijmy od tego, czym w ogóle jest uszczerbek na zdrowiu. Określenie to odnosi się do sytuacji, w której dochodzi do naruszenia sprawności organizmu wskutek nieszczęśliwego wypadku, a następstwa te nie mijają z czasem, a aktualna wiedza medyczna nie daje nadziei na poprawę. Jednak, choć najczęściej słyszymy o trwałym uszczerbku na zdrowiu, czyli takim, który jest niemożliwy do wyleczenia, to wyróżniamy także tymczasowy. I właśnie do tej drugiej grupy należą wszelkiego rodzaju stłuczenia – żeber, nadgarstka, palca itp.
Jednym z częstszych stłuczeń są stłuczenia żeber – nie trudno o nie podczas zdarzenia drogowego. Powstają one w wyniku silnego uderzenia w okolicach klatki piersiowej i powodują uszkodzenia kości. Dolegliwość ta powoduje ogromny ból, widoczny obrzęk oraz problemy z oddychaniem, co utrudnia codzienne funkcjonowanie.
Stłuczenie ręki, nadgarstka lub palca to równie często spotykane rodzaje stłuczeń, przy których możemy liczyć na odszkodowanie. Stłuczenia te mogą być bardzo dokuczliwe i dawać o sobie znać w pracy lub podczas wykonywania codziennych obowiązków.
Innym rodzajem, o które nie trudno podczas wypadku, jest stłuczenie stawu skokowego. Dolegliwość ta utrudnia poruszanie się, charakteryzuje się silnym bólem i obrzękiem, a dojście do siebie może trwać nawet przez długi czas. To uszkodzenie ciała również kwalifikuje się do wypłaty z polisy.
Niezależnie czy chcesz uzyskać odszkodowanie za stłuczenie żeber, stłuczenie nadgarstka, czy innej części ciała – formalności zawsze wyglądają tak samo. Aby ubiegać się o odszkodowanie za stłuczenie, należy przede wszystkim zgłosić szkodę do ubezpieczyciela, gdzie wypełni się formularz zdarzenia oraz dostarczy dowody na zaistniały uraz. Kluczowe jest zgromadzenie dokumentacji medycznej, potwierdzającej doznany uraz – warto jak najszybciej udać się do lekarza, który opisze dolegliwości oraz zaleci leczenie. Do wypłaty ubezpieczenia niezbędne mogą być również dowody potwierdzające okoliczności zdarzenia, takie jak protokół policyjny, oświadczenie sprawcy czy zeznania świadków. Wysokość świadczenia zależy od stopnia dolegliwości bólowych oraz czasu, jaki poszkodowany musiał poświęcić na leczenie i rekonwalescencję, a także od poniesionych kosztów leczenia.
W terminologii ubezpieczeniowej możemy spotkać się również z zadośćuczynieniem. O ile odszkodowanie odnosi się do wynagrodzenia poniesionych uszczerbków na zdrowiu, które mają na celu pokryć koszty leczenia oraz przywrócić poszkodowanego do sprawności fizycznej i psychicznej sprzed wypadku, o tyle zadośćuczynienie to rekompensata za poniesioną krzywdę.
Zadośćuczynienie jest niezależna od odszkodowania, a jego kwota wypłacana jest na podstawie wielu czynników, takich jak wiek poszkodowanego, rodzaj doznanego urazu czy okres rekonwalescencji. W przypadku stłuczeń, gdy nie mówimy o trwałym uszczerbku na zdrowiu, otrzymanie zarówno odszkodowania, jak i zadośćuczynienia, jest trudne, ale nie niemożliwe.